Tanuljátok meg!
2012. szeptember 2. vasárnap
(Szolgálattevő: Katona Béla református lelkész)
Textus: Mt 11:28-30
Kedves Testvérek!
Tanuljátok meg! – ez egy olyan felszólító mondat, mely holnaptól kezdve sokszor sok helyen sokak ajkáról elhangzik majd. Holnap kezdődik ugyanis az új tanév – a legtöbb általános- és középiskolában, míg a felsőfokú oktatási intézményekben kicsit később szoktak kezdeni –, melyet a gyermekek általában kevéssé várnak, de ez az élet rendje: a nyári szünetet követi a tanulással teljes (?) időszak. Bizonyára sok tanító, tanár fogja mondani a gondjaira bízott osztályba tartozó gyerekeknek, fiataloknak: tanuljátok meg! És ez így van rendjén, így természetes: a pedagógus feladata a nevelés, a tanítás, a gyermekeké pedig a tanulás. Mondhatnánk erre mi, akik már nem az iskola padjait koptatjuk, hogy minket ez a felszólítás egyáltalán nem érint, semmi közünk hozzá. Pedig tévedünk, ha így gondoljuk. Ugyanis ezt a két szót Jézus Krisztus is elmondta a tanítványainak. Hallottuk a felolvasott Igében Jézus világos szavait, melyek azonban nemcsak ott és akkor a tizenkettőt szólította meg, hanem itt és most nekünk, ma élő tanítványoknak is szól. Bennünket is tanulásra kér Jézus.
Ha az iskolában való tanulásra gondolunk, akkor könnyen kicsúszik a szánkon a legkézenfekvőbb kifogás: öreg vagyok én már ahhoz. Ezt mondja a hatvanas éveiben járó nyugdíjas, de a harmincas éveiben járó még fiatalnak számító dolgozó ember is. Csakhogy nem lenne szabad ilyen könnyen elhatárolódni a tanulástól, az ismereteink gyarapításától. Miért? Mert egyáltalán nem mindegy, hogy tanulunk-e a saját hibáinkból? Észrevesszük-e, hogy valamit rosszul csináltunk és legközelebb másképpen végezzük-e el? Ha igen, akkor arra is azt lehet mondani, hogy az is tanulás. De ugyanígy tanulhatunk mások hibájából, kárából, tévedéséből, ballépéséből. Ha innen közelítjük meg a tanulást, akkor már sokkal közelebb állhat hozzánk.
Ma egyre inkább azt kell látnunk, hogy a holtig tanulás válik feladattá. Nem meglepő ez, hiszen minden ugrásszerűen fejlődik: ami tegnap még új és nagyszerű volt, az holnap már elavult és ócska lesz. Ezért kell tanulni, tanulni, tanulni! De egyáltalán nem mindegy, hogy minek a tanulásában haladunk előre! Jól ismerjük a zsoltáros szavait, amikor így fogalmaz: Taníts úgy számlálni napjainkat, hogy bölcs szívhez jussunk! (Zsolt 90:12) A bölcs szívvel rendelkező ember levonja élete tanulságait. Nem csupán él bele a világba, hanem gondolkodik, változik és változtat, ha szükséges. Amikor eltelik egy év, akkor nem mindegy, hogy csak öregebbek leszünk-e, vagy bölcsebbek is! Figyeljük meg jól ezt a zsoltáridézetet! Taníts úgy számlálni napjainkat… – kéri Mózes, a zsoltár szerzője Istent. Mózes tehát tanulni akar Istentől. Pedig amikor ezeket megfogalmazza már igen csak öreg, sok mindent átélt, sokat tapasztalt ember volt. Mégis ragaszkodott a taníthatósághoz. A hívő ember feladatainak egyike pontosan ez: tanítható tanítványnak lenni. Jó néhányan azt mondják magukról, hogy ilyen vagyok, fogadjatok el ilyennek, én már úgy sem változok. De ebből a mondatból sugárzik a megkövülés. Mert bár mindenki valamilyen és valóban el kell fogadjuk egymást olyannak, amilyen a másik, de az én már úgy sem változok gondolata egy teljesen befejezett állapotot jelent. Ez pedig senkire nem kell, hogy igaz legyen. Egy hívő emberre főleg nem. Függetlenül a korunktól. Ha azt mondjuk, hogy ilyen vagyok és én már nem változok, akkor mintha azt mondanánk, hogy az én életem egy befejezett élet, velem már az Isten se tud mit kezdeni. Ez pedig nem igaz, mert befejezett életünk akkor van, amikor az Úr hazaszólít minket önmagához. Na, akkortól kezdve már nem változunk. Sőt, az örökkévaló sorsunk se fog változni: vagy örök élet vagy örök kárhozat lesz az osztályrészünk, annak megfelelően, hogy itt, a földön hogyan döntöttünk.
Tanulj! Erre kér bennünket Jézus. Mit tanulhatunk meg tőle és mellette? Rengeteg dolgot. Igénkben csak kettőt említ: szelídséget és alázatot. Jézus mindkét dologban önmagát állítja példának. Mondhatnánk, hogy nagyképűség, ha valaki önmagát állítja példaképül mások elé. Van is ennek igazságtartalma, de Jézus esetében nem nagyképűségről van szó, hanem hitelességről. Nézzünk példákat Jézus szelídségére! Hányszor akarták őt csőbe húzni? Csak az evangéliumok tanulsága szerint jó párszor. Az őt nem kedvelő farizeusok és írástudók keresték a gyenge pontjait, keresték a fogást rajta. Sikertelenül. Pedig próbálkoztak többször is. Ilyenekkel keresték: szabad-e adót fizetni a császárnak, meg kell-e kövezni a házasságtörő nőt, szabad-e szombaton gyógyítani? Szelíden, okosan, bölcsen megválaszolt a hozzá ilyen fondorlatos módon fordulóknak. De szelíd maradt, amikor elfogták a Gecsemáné kertben. Nem ellenkezett, nem kiáltozott, nem tiltakozott, hanem szelíd maradt. Van tőle mit tanulnunk ezen a téren? Bőven, hiszen olykor nem tudunk eléggé szelídek maradni. Hamar felcsattanunk, ha valami nem úgy alakul, ahogyan szeretnénk, nem tudunk jézusi indulattal lenni, amikor valaki nincs velünk egy véleményen. És alázat terén? Ott is van mit tanulnunk. Jézus alázata legnagyszerűbben a lábmosás történetében mutatkozik meg. Amikor ő, egyesével megmossa a tanítványok lábát. Maguk a tanítványok is ledöbbennek az egészen, ő mégis megteszi, sőt azt mondja, hogy példát adtam nektek, hogy amint én tettem veletek, ti is úgy tegyetek. Jézus erre adott példát övéinek: nem a hatalmaskodásra, a gőgös uralkodásra, a másik megvetésére, hanem az alázatra, mely lehajol, melynek nincs olyan, hogy alantas munka, melynek csak szeretetteljes másokhoz való viszonyulás létezik, amely alázattal párosul.
A Bibliának egy másik helyén azt olvassuk, hogy Jézus így szólt övéihez: ahogyan én szerettelek titeket, ti is úgy szeressétek egymást. Tehát Jézus nemcsak a szelídségben, az alázatban, de a szeretetben is nagyszerű és követendő példa. Mit is mondott egy másik alkalommal? Nincs senkiben nagyobb szeretet, mintha valaki életét adja barátaiért. Igen ám, de ő nemcsak a barátaiért, hanem az ellenségeiért is életét adta. Szeretetének nagysága, áldozatossága pontosan ebben látható leginkább. Mennyire jellemez bennünket ez a három dolog: szelídség, alázat, szeretet? Ha ez a három dolog jézusi lenne bennünk, egészen megváltozna a világ körülöttünk. Vonzóvá lenne életünk, és mások is keresnék a mi megváltozásunk forrását. Mi pedig egyszerűen csak rámutatnánk Jézusra és azt mondhatnánk, hogy nekünk, egyedül képtelenség, sőt lehetetlenség megváltozni, de Vele bárkinek sikerülhet. Csak át kell engednünk életünk irányítását Neki és ezekben a fent elsorolt erényekben gyarapodásunk, növekedésünk lesz. Sokak épülésére.
Taníts akaratod teljesítésére, mert te vagy Istenem! A te jó lelked vezéreljen az egyenes úton! (Zsolt 143:10) – kéri Istent a zsoltáros. Itt is a taníts kifejezés hangzik el az Úr felé. Nekünk is szabad ezt komolyan venni és komolyan kérni mennyei Atyánktól. Hívőnek lenni egy folyamatos tanulással egyenértékű. És ha érzed, hogy előrehaladsz a hitben, ha növekszik az Úrba vetett bizalmad, az se tegyen elbizakodottá, sőt, ellenkezőleg: légy még alázatosabb, még szelídebb. Én úgy gondolom, hogy a hívőnek tanulnia kell Isten szemszögéből látni dolgokat, eseményeket, saját magunkat, családunkat, a körülöttünk élőket vagy éppen a világot. De ez csak akkor sikerülhet, ha önmagunkat alárendeljük az Úrnak, ha elfogadjuk, hogy nem mi vagyunk a mindenhatók, hanem az élő Isten. Ha elfogadjuk, hogy bár nekünk is van, lehet akaratunk, de az a legbölcsebb, ha Istenét keresve, felismerve és cselekedve élünk.
Testvérem! Légy tanítható tanítvány! Ha még, vagy már egyedül élsz, akkor tanulj ebben a helyzetedben. Akik még egyedül vannak, azok ne türelmetlenkedjenek, ha Isten társat rendelt melléjük, időben meg fogja mutatni, hogy ki az. Akik már egyedül vannak, azoknak hadd álljon itt Gyökössy Endre özvegyének gondolata, aki a róla megjelent könyvben ezt fogalmazta meg: „Amióta egyedül maradtam, talán azóta fejlődtem a legtöbbet, mert Isten egészen idős korunkban is tanít, nevel bennünket, és a hitharcainkat akkor sem kerülhetjük meg.” Ezek egy 90 éves asszony szavai és nem arról szólnak, hogy már nem lehet, már nincs mit tanulni e földi életben, hanem észreveszi Isten tanító kezét, vezetését ennyi idősen is. Aki házasságban, családban él, szintén sokat tanulhat. Türelem, szeretet, megbocsátás, bocsánatkérés, önzetlenség, alkalmazkodás: ezek nélkül nem lehet boldog házasságban, családban élni. De ezek tanulhatóak. Csak a balga ember hiszi, hogy mindig mindennek rendben kell mennie életünkben. Ez senkinek nem így adatik. Mondhatom úgy is, hogy a nehézségek, a gondok életünk velejárói, ezekben és ezek által kell megtanulnunk növekedni, embernek lenni, Krisztus tanítványának bizonyulni. Nehéz feladat? Az, de nem lehetetlen küldetés, mert Jézus a segítségünkre van.
Jól tanulni akkor lehet, ha fókuszált élete van valakinek. Azaz azt kell tennünk, amire hivatottak vagyunk. Ha nem azt tesszük, akkor szétforgácsoljuk magunkat és nem tudjuk beteljesíteni az Úrtól kapott feladatunkat. A Mai Ige című áhítatos füzetben néhány napja volt egy igemagyarázat, mely különösen megérintett engem. A megfelelő fókusz címet viselte az írás. Az utolsó mondatok egyike így hangzott: nem az fog számítani, hogy mások mit mondanak rólad, hanem az, hogy mit mond Isten. Ebben is sok tanulnivalónk van, hogy mennyire sikerül Istenre fókuszálnunk, az Ő tetszését keresve élni.
A napokban olvastam egy vállalatvezetőről, akinek nagyon zűrzavaros volt az élete és szeretett volna tanácsot kérni, ezért ezt el is mondta egy általa bölcsnek vélt embernek, várva, hogy segítséget kap majd tőle. A bölcs ember pedig hallgatta, hallgatta, amiket a vállalatvezető mondott, majd mivel annak irodájában voltak, megragadta a teáskannát és elkezdett teát önteni egy csészébe. Lassan, de folyamatosan öntötte a teát, amíg az kifolyt a csészéből az asztalra. Erre a vállalatvezető felkiáltott: Mit csinál jó ember? Mire a válasz így hangzott: Csak megmutatom, hogy milyen a maga élete. Tele van, és nem fér bele már semmi új dolog. Ezért van zűrzavar az életében. Ezen próbáljon meg változtatni! Nekünk is érdemes végiggondolni saját életünket. Nincs abban zűrzavar? Nem kell változtatnunk rajta?
Jézus mit is mond alapigénkben? Vegyétek magatokra az én igámat, és tanuljátok meg tőlem, hogy szelíd vagyok, és alázatos szívű, és megnyugvást találtok lelketeknek. Mert az én igám boldogító, és az én terhem könnyű. Jézusnak könnyű volt a terhe és boldogító az igája? Ez megdöbbentő, hiszen tudjuk, hogy a világ bűnét hordozta, az pedig nem könnyű, egyikünk se bírna vele. Akkor ő hogyan nevezhette mégis könnyűnek? Úgy, hogy mennyei Atyjára tekintve hordozta és teljesen tisztában volt vele, hogy mi életének célja, küldetése és ennek megfelelően élt, ennek rendelt alá mindent…
Mit tegyünk, ha megfáradunk Jézus követésében, a hitbeli tanulásban? Van megoldás? Van bizony, és az is ott van alapigénkben: jöjjetek énhozzám mindnyájan, akik megfáradtatok és meg vagytok terhelve és én megnyugvást adok nektek. Ezt is Jézus mondja. Vagyis ő tudja, hogy az ember olykor megfárad, hogy vannak terheink, melyeket időnként roskadozva hordozunk, de önmagához hívogat, hogy nyugalmat találjunk nála. Ő ismeri jelenlegi terheidet is: a szenvedést, amit egy betegség jelent neked vagy valamelyik családtagodnak. Ismeri gyászodat, tudja, ha elveszítettél valakit, és tudja azt is, hogy mindaz mivel jár. Ismeri anyagi nehézségeidet, melyek talán az iskolakezdés miatt vannak jelen életedben, de azt is tudja, ha már korábban kezdődtek ilyen irányú nehézségeid. Ezekben és ezekkel együtt is magához hív. Jól tetted, hogy eljöttél! Gyere máskor is! Jézus találkozni akar veled, meg akar nyugtatni, segíteni akar rajtad, vezetni akar téged – ha engeded!
Testvérem! Senki és semmi ne zavarjon abban, hogy tanulj! Akarj tanulni, engedd, hogy Jézus tanítson, tölts Vele minél több időt, mert annak áldásai meglátszanak életeden és ezáltal másokat is Jézushoz vihetsz. Nem az az egyedüli cél ugyanis, hogy mi Jézustól tanuljunk, hanem az is, hogy másokat is megtanítsunk a hit útján járni, mely az örök életre viszi az azon járókat, de csakis Jézus Krisztus által. Ámen
Az istentiszteleten énekelt énekek: 25, 512, 161, 445, 370, 479